Na czym polega dieta keto?

dieta keto

Dieta ketogeniczna, często nazywana dietą keto, zyskała sporą popularność w ostatnich latach dzięki swoim obiecującym wynikom odchudzania i potencjalnym korzyściom dla zdrowia. Pomimo jej popularności, wiele osób nadal nie jest pewnych, na czym dokładnie polega dieta keto i jak ją prawidłowo stosować. W tym artykule postaramy się omówić najważniejsze aspekty diety keto. Zachęcamy do lektury.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Dieta ketogeniczna, znana powszechnie jako dieta keto, jest specyficznym planem żywieniowym, który zdecydowanie ogranicza spożycie węglowodanów, a jednocześnie zwiększa spożycie tłuszczów. Ta unikalna proporcja składników odżywczych zmusza organizm do wejścia w stan zwanym ketozą, gdzie ciało zaczyna spalać tłuszcze zamiast węglowodanów, aby dostarczyć sobie energii.

Podstawowa idea diety keto bazuje na podziale spożywanych kalorii w następujący sposób:

  • 70-75% kalorii pochodzi z tłuszczów,
  • 20-25% kalorii pochodzi z białka,
  • 5-10% kalorii pochodzi z węglowodanów.

Działanie diety keto

W normalnych warunkach, gdy spożywamy posiłki bogate w węglowodany, nasz organizm przekształca je w glukozę, która jest wykorzystywana jako główne źródło energii. Węglowodany są dla naszego ciała łatwiejsze do przekształcenia i wykorzystania jako paliwo, dlatego są zwykle używane jako pierwszy środek dostarczania energii.

Jednak, gdy spożywanie węglowodanów jest drastycznie ograniczone, jak w diecie keto, organizm musi znaleźć alternatywne źródło energii. W takim stanie nasz organizm zaczyna przechodzić proces zwanym ketozą.

Ketoza jest naturalnym stanem, który występuje, gdy nasze ciało nie ma wystarczającej ilości glukozy do produkcji energii. W odpowiedzi na to organizm zaczyna spalać zgromadzone tłuszcze, prowadząc do produkcji ciał ketonowych w wątrobie. Zaczynają one zastępować glukozę jako główne źródło energii.

Proces ketozy zazwyczaj rozpoczyna się po 2 do 7 dniach stosowania diety ketogenicznej, choć czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu. Stan ketozy może być monitorowany podczas przeprowadzania badań, które mierzą poziom ciał ketonowych w moczu, krwi lub wydychanym powietrzu.

Zasady diety keto

Dieta ketogeniczna to nie tylko sposób odżywiania, ale też styl życia, który wymaga ścisłego przestrzegania pewnych zasad. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Ograniczenie spożycia węglowodanów – najważniejszą zasadą diety keto jest drastyczne ograniczenie spożycia węglowodanów. W zależności od indywidualnych potrzeb dziennie powinno się jeść od 20 do 50 gramów.
  • Zwiększenie spożycia tłuszczów – dieta keto wymaga zwiększenia spożycia zdrowych tłuszczów, które stanowią większość zapotrzebowania kalorycznego. Mogą to być, np. tłuszcze pochodzące z awokado, orzechów, nasion, oleju kokosowego, oliwy z oliwek i tłustych ryb.
  • Umiarkowane spożycie białka – dieta ta nie jest dietą wysokobiałkową. Białko powinno stanowić około 20-25% całkowitego spożycia kalorii. Za dużo białka może spowodować wzrost produkcji glukozy w organizmie i opóźnić wejście w stan ketozy.
  • Monitorowanie stanu ketozy – można zbadać obecność ciał ketonowych, robiąc, np. test z moczu.

Dieta ketogeniczna to plan żywieniowy, który polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Ta unikalna kombinacja składników odżywczych powoduje, że organizm przechodzi w stan ketozy, gdzie głównym źródłem energii staje się tłuszcz, a nie glukoza. Dieta keto jest popularna ze względu na korzyści, takie jak utrata wagi, poprawa stanu zdrowia i zwiększenie wydolności fizycznej.