Dieta śródziemnomorska – na czym polega?

dieta-srodziemnomorska-na-czym-polega

Zdrowe serce, bystry umysł i energia życiowa – tak w skrócie można opisać zalety płynące z diety śródziemnomorskiej. Uznawana przez specjalistów i dietetyków za jedną z najbardziej korzystnych dla zdrowia sposobów odżywiania, dieta ta jest czymś więcej niż zestawem zaleceń żywieniowych. To filozofia życia, która promuje zrównoważone podejście do jedzenia i czerpanie radości z naturalnych, nieprzetworzonych produktów. W świecie, gdzie przetworzona żywność i szybki tryb życia dominują na talerzach wielu osób, dieta śródziemnomorska wyłania się jako przeciwwaga, proponując powrót do korzeni i natury. Na czym dokładnie polega dieta śródziemnomorska? Co warto wiedzieć na temat tej diety? Zachęcamy do lektury!

Podstawy diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska bazuje na roślinach – owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, orzechy i nasiona stanowią jej podstawę. Ważną rolę odgrywają także zdrowe tłuszcze, przede wszystkim te, pochodzące z oliwy z oliwek. Nie można też zapomnieć o rybach i owocach morza jako źródle białka i omega-3. Niezwykle istotne jest także umiarkowane spożywanie czerwonego wina oraz ograniczenie czerwonego mięsa i produktów wysoko przetworzonych.

Zdrowe tłuszcze 

Tłuszcz niejedno ma imię, a te, które uwzględniane są przez dietę śródziemnomorską cieszą się szczególnym uznaniem. Oliwa z oliwek extra virgin jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i polifenole, które mają właściwości przeciwzapalne i mogą przyczyniać się do obniżenia ryzyka zapadnięcia na choroby serca. Również tłuszcze zawarte w rybach, zwłaszcza tłustych, takich jak łosoś czy sardynki, są nieocenionym źródłem kwasów omega-3, które wspierają zdrowie mózgu i serca.

Pełne ziarna i rośliny strączkowe 

Zamiast nadmiaru węglowodanów, dieta śródziemnomorska promuje spożywanie pełnych ziaren – takich jak brązowy ryż, kasza bulgur czy całe ziarna pszenicy. Są one bogate w błonnik, który pomaga w kontroli poziomu cukru we krwi i przyczynia się do dłuższego uczucia sytości. Rośliny strączkowe, jak ciecierzyca, soczewica czy fasola, są dodatkowo cennym źródłem białka roślinnego.

Warzywa i owoce 

W Diecie śródziemnomorskiej ogromny nacisk kładzie się na warzywa i owoce, które powinny stanowić podstawę każdego posiłku. Bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, chronią organizm przed wieloma chorobami i przyczyniają się do utrzymania zdrowia. Wśród nich prym wiodą pomidory, papryka, bakłażany, cukinie, a z owoców – cytrusy, figi czy winogrona.

Ryby i owoce morza

Ryby i owoce morza to kolejny filar diety śródziemnomorskiej. Zalecane są co najmniej dwa razy w tygodniu, ze względu na wysoką zawartość białka i niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, które są ważne dla zdrowia serca i mózgu. Preferowane są metody przyrządzania, które zachowują wartości odżywcze, takie jak pieczenie czy gotowanie na parze.

Podsumowanie

Dieta śródziemnomorska to model żywieniowy, którego skuteczność została potwierdzona przez liczne badania naukowe. Opiera się on na spożyciu dużych ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, zdrowych tłuszczów, głównie z oliwy z oliwek, oraz umiarkowanej ilości ryb i drobiu. Ogranicza natomiast konsumpcję czerwonego mięsa i produktów wysokoprzetworzonych. Dieta ta nie tylko sprzyja utrzymaniu optymalnej masy ciała, ale również redukuje ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym chorób serca i cukrzycy typu 2.