Na czym polega dieta low IG?

jak-dziala-dieta-low-ig-2

Dieta low IG, czyli dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym, staje się coraz bardziej popularna. Dla wielu osób jest ona świadomym sposobem na zdrowe odżywianie. Na czym dokładnie polega dieta low IG? W niniejszym poradniku omówimy jej główne zasady i podpowiemy, u kogo dieta o niskim indeksie glikemicznym może sprawdzić się najlepiej.

Czym jest indeks glikemiczny?

Zacznijmy od podstaw! Indeks glikemiczny (w skrócie – IG) określa, jak szybko dany produkt spożywczy podnosi poziom glukozy we krwi. Produkty o niskim IG są trawione i wchłaniane wolniej, prowadząc do łagodniejszego wzrostu glukozy. Dieta low IG sprawia, że glukoza we krwi ulega mniejszym skokom po spożytym posiłku.

Jak działa dieta o niskim indeksie glikemicznym?

1. Wolniejsze wchłanianie cukru

Pokarmy o niskim IG są wolniej trawione i wchłaniane przez organizm. Dzięki temu glukoza uzyskana ze spożytych pokarmów uwalnia się do krwiobiegu powoli, bez nagłych skoków.

2. Apetyt pod kontrolą

Pokarmy o niskim IG sprawiają, że czujemy sytość przez dłuższy czas. To może pomóc w kontrolowaniu apetytu i okazać się wsparciem w utrzymaniu wagi na stabilnym poziomie.

3. Wsparcie w cukrzycy

U osób z cukrzycą dieta o niskim IG pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Glukoza utrzymująca się na stabilnym poziomie może zmniejszyć ryzyko komplikacji związanych z występowaniem choroby.

4. Energia na dłuższy czas

Ponieważ pokarmy o niskim IG są trawione wolniej, dostarczają tym samym energii przez dłuższy czas. Zapomnij o spadkach energii w ciągu dnia albo chęci drzemki po zjedzonym posiłku!

6. Dieta na zdrowie

W przypadku diety o low IG, należy spożywać pełnoziarniste pieczywo i makarony, nieprzetworzone pokarmy (np. otręby) oraz świeże owoce, warzywa, orzechy i nasiona. Dobrze skomponowana dieta ze zbilansowanymi, różnorodnymi posiłkami nie odbije się na Twoim zdrowiu czkawką, za to odczujesz pozytywne rezultaty.

U osób z nadwagą i otyłością dieta low IG wspomaga utratę nadmiarowych kilogramów oraz wspiera osoby np. z chorobą Hashimoto w normalnym, codziennym funkcjonowaniu.

Na czym polega dieta low IG?

Zasady diety low IG

 • unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym

Wysokie IG cechuje przetworzoną żywność z dużą zawartością cukru, słodzone napoje, oranżady, słodycze i białe pieczywo.

 • spożywaj produkty o niskim IG

Zamień białe pieczywo na ciemne, które charakteryzuje się niskim IG. Spożywaj świeże owoce i warzywa, np. sałatę, cukinię, pomidory, truskawki, jabłka, morele.

 • zrezygnuj z żywności przetworzonej

Przetworzone jedzenie, o liście składników dłuższej od listy zadań w pracy, to wróg diety low IG. Unikaj żywności przetworzonej i wyklucz ją z codziennych posiłków.

 • komponuj kolorowe posiłki

Im bardziej kolorowo na Twoim talerzu, tym lepiej! I nie chodzi o wykorzystanie sztucznych barwników, a sięganie po świeże warzywa i owoce, naturalne źródła białka i witamin.

U kogo sprawdzi się dieta o niskim IG?

Pozytywne efekty diety low IG odczują osoby, u których występuje:

 • nadwaga,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • insulinooporność,
 • zespół policystycznych jajników (w skrócie – PCOS),
 • schorzenia układu pokarmowego
 • problemy z niedoczynnością tarczycy,
 • choroba Hashimoto

Ponadto, dieta o niskim IG polecana jest w walce z trądzikiem, zaparciami, wzdęciami czy częstymi bólami brzucha.

Dieta Low IG to świadomy wybór, który może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, od kontrolowania wagi po walkę z problemami skórnymi. Wprowadzenie produktów o niskim indeksie glikemicznym do swojego jadłospisu to krok w stronę lepszego samopoczucia i zdrowia.